Ljusstakar, omkring 1800

Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800
Ljusstakar, omkring 1800

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut/1800-talets början, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel och postament i vit marmor, dekor av pärlstav, hängade kedjor, krönta av bevingade gripar med svansar formade som handtag, bladhölstrad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 24 cm

Ställvis slitage, fotplattor snarlika

894655

2021-04-18