Telegramhylla S/S St Erik

Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik
Telegramhylla S/S St Erik

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RADIO- OCH TELEGRAMHYLLA, 1900-talets början, jugend, mahogny, med postfack uppmärkta med bokstäver för sortering, höjd ca 203, 86x26 cm

HISTORIK: Sannolikt från isbrytaren S/S Sankt Erik (1914-1977). Enl. uppgift inköpt av förre ägaren på 1990-talet, då detta var en del av flertalet möbler, varav en stol var brännmärkt Sankt Erik.

893729

2021-04-11