Schatull, Forsby herrgård
2021-04-18
891946
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SCHATULL, 1800-talets första kvartal, klätt med rött skinn, guldsnitt, beslag i mässing, lockets insida klätt med siden, höjd 4,5, 28 x 19 cm
PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Bruksslitage, ett gångjärn defekt