Göran Augustson oljemålning
| Klubbat belopp | 8 800 EUR |
| Utropspris | 12 000 EUR |
GÖRAN AUGUSTSON (1936-2012) "Signaler I", (1966) signerad samt daterad 66-67, olja på duk, 75x50 cm
Utställningar: Helsingfors Konsthall 19.11-4.12 1966: Utställning 66: nr 6, Helsingfors Konsthall: Göran Augustson retrospektiv utställning 23.4-23.5 1999
Göran Augustson ägnade sig åt den abstrakta konsten i fotspåren av sin högst uppskattade lärare Sam Vanni. Målningen "Signaler I" anses vara hans absolut viktigaste verk från hans tidigare produktion (målad som 30-åring) men ansågs ändå av en samtidskritiker vara "ett fullödigt verk". Målningen var utställd både år 1966 och 1999 på Konsthallen och framlyft som toppverket på båda utställningarna. Man kan i målningen tydligt se de drag som i hans senare produktion kom att bli kännetecknande, rytmiskt böljande former från naturen, färgerna blått, grått samt klara avgränsande färgfält som här är segel och den silvriga månen.
Kontakt: specialist Helena Laakso helena.laakso@auktionsverket.com 0505180616