Hänge platina diamanter
2021-03-05
885011
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
HÄNGE, platina, 1940-tal, dekor med briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter, delvis med äldre slipningar, totalt ca 5,00 ct varav en större gammalslipad diamant ca 0,60 ct, totalt ca 150 diamanter, vikt ca 12 g
Omarbetat, troligen en del av ett dubbelclip, ögla ej ursprunglig och i 18 k vitguld, stenar med hack och skador förekommer