Saltkar silver gustaviansk
2021-03-08
884738
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
PETTER ÅKERMAN, saltkar, silver, verksam Stockholm 1754-1792, oval bukig form, fyra fötter med ciselerade bladanfanger respektive rocailleanfanger, hänklar i form ciselerade blad, invändigt förgylld, stämplad 1771, längd 10,5 cm, vikt 92 g
Bristning, mindre bucklor, undersida med gravyr samt ägarmonogram