Bägare silver karolinsk barock
2021-03-08
884733
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 50 000 SEK |
CHRISTOPHER RICHTER, bägare, silver, karolinsk barock, verksam Stockholm 1689-1706, stämplad 1696, rak, nedåt avsmalnande, svisselerad slingrande bladdekor, kartusch med monogram, invändigt förgylld, höjd ca 18,5, övre diameter 13,5, vikt ca 394 g
Gravyren möjligen senare,bucklor, sliten förgyllning