Henry B Goodwin, Bragevägen (2)

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HENRY B GOODWIN (1878-1931): (2) "Bragevägen - Stockholms vackraste gata" och "9-11 Bragevägen - Stockholm Lärkstaden", ur Vårt vackra Stockholm, signerade och daterade i trycket Goodwin 1917, fotogravyrer, utgivna av Bröderna Lagerström, 30x24,6 resp 22x29 cm. Monterade på kartong. Ramade.

LITTERATUR
Olle Östlind: Den okände Henry B Goodwin, Carlssons 1997, avbildade sidan 187 och sidan 194
Vårt vackra Stockholm, utgivet till förmån för Daniel Fahlström-Fonden, Bröderna Lagerström, Stockholm 1920, avbildad på helsida, sidan 123

(nr 6726, nr 6846)

Ingår i temaauktion: En samling Henry B Goodwin - del 2

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Den ena smärre skador i kanterna

882475

2021-03-07