Spegel med konsol nyrokoko

Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko
Spegel med konsol nyrokoko

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL med KONSOL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, bronserad, dekor i pastellage, krön med vingar och floral dekor, konsolbord med cararramarmor, total höjd ca 260 x 100 cm, bordets bredd 89 cm, höjd 43 cm.
Tot höjd ca 303 cm.

Har tidigare stått i Uppsala, en gård granne med Linnégården.

Slitage, smärre pastellageskador, vissa delar senare bronserade, skiva med slitage

881296

2021-02-23