Bägare, Johan Söderdahl, Söderköping
2021-02-28
880456
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
BÄGARE, silver, stämplad Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1779, fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, ägarinitialer F.J.S. respektive A.M.A.S. höjd 10,5 cm, vikt 82 g
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem