Skålfat Kina
2021-03-01
880329
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKÅLFAT 1 par, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, med Guangxu´s sex karaktärs märke, dekor i famille rosefärger, med motiv av femkloade drakar jagandes den flammande pärlan, diameter 8,5 cm.
Lättare slitage och tillverkningsdefekter.