Sidobord IKEA 1700-tals serie
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IKEA, sidobord, ur Ikeas 1700-tals serie, 1990-tal, bemålat, med utdragbar skiva, låda samt skåpsdel i sargen, märkt "Ikea of Sweden Riksantikvarieämbetet Västra Ny F.S", höjd ca 85,44x35 cm
Historik: IKEA tog i samarbete med Riksantikvarieämbetet samt konsthistoriken Lars Sjöberg under 1990-talet fram en serie 1700-tals möbler
Bruksslitage, märken, mässingdekor på ena benet saknas
879764
2021-02-24