Spegellampetter, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, två par snarlika, senbarock, för vardera ett ljus, en signerad ANS (Anders Nordström, spegelmakare i Jönköping 1756-1775/79), samt med Jönköpings hallstämpel, kvicksilverfolierade glas med graverad dekor av stjärnor, ljusarmar i mässing, höjd 45,5-46,5 cm

Smärre skador, lagningar, kompletteringar, senare ljushållare

879090

2021-02-28