Von Dardel litografier 1849
Klubbat för:
900 SEK
1 000 SEK
(DARDEL, F. VON). Teckningar ur dagens händelser. Serien a. No 4. Stockholm, A. Bonnier, 1849.
Liten folio. Tryckt grönt originalomslag). 30 litografier ibland med text (här ingår även: Ett besök uti Malmö läger. (1848) med 8 litograferade planscher).
Samtida rött hfrbd, rikt guldornerad rygg.
Dardel utgav dessa humoristiska häften tillsammans med Cronstedt.
Delvis nötta och fläckade planscher, några lagningar. Bandet nött, fläckar.
877982
2021-02-21