Ljuskrona, sengustaviansk

Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, markiser och piggar, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 100, diameter 72 cm

Smärre nagg, ställvisa kompletteringar

877130

2021-02-28