Kananeisk figurin
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASTARTE, Kananeisk fruktbarhetsgudinna, ca 1200 f.kr, terrakotta, ca 12x4 cm
Proveniens: Författaren Elisabet Hermodsson (1927-2017) förvärvad på Kreta samt införd till Sverige på 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägarna
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd, två senare lagningar
874489
2021-04-25