Bordspendyl Paris
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSPENDYL, Paris, Frankrike, 1800-talets andra hälft, förgylld och bronserad metall på stensockel, emaljerad urtavla med arabiska siffror, märkt "A Paris", dekor av lagerkrans, festonger samt två sittande putti, bredd 37 cm, höjd 50 cm. Nyckel samt pendel medföljer.
Slitage, mindre skador, sprickor och lagningar, dekordelar saknas, sten med nagg, ej funktionstestad.
873454
2021-02-14