Skålfat porslin Kina
2021-02-14
873427
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SKÅLFAT 1 par, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, med fyra karaktärs märke, dekor i famille rosefärger, med motiv av femkloade drakar jagandes den flammande pärlan, diameter 10 cm.
En av dem med hårspricka, i övrigt lättare bruksslitage.