Ljuskrona i gustaviansk stil av hagamodell
2021-02-08
872474
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
LJUSKRONA, gustaviansk stil, hagamodell, omkring 1900-talets mitt, 6 ljusarmar, stomme av mässing, rikligt behängd med olikslipade prismor, genombruten kronring med 9 ljuspunkter, centralt med fasettslipad spira, botten med blåtonat glas, diameter ca 59, höjd ca 95 cm
Bruksslitage, enstaka prismer kan saknas, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen