Nell Walden tempera 1919

Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919
Nell Walden tempera 1919

Klubbat för:

230 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

NELL WALDEN (1887-1975): "Tempera 78", monogramsignerad och daterad NW -19, tempera, bildmått 47x33 cm

PROVENIENS: Kunstausstellung Der Sturm, Berliner katalog-nummer 34.

Riksförbundet För Bildande Konst, vandringsutställning 132. "Der Sturm - samling NELL WALDEN EXPRESSIONISTER, FUTURISTER, KUBISTER", 1954.
Katalognr 75.

"Ett samlarhem"

871934

2021-02-07