Ampel, 1800-talets första hälft
2021-02-28
871679
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
AMPEL, empire, för tre ljus, i form av romersk oljelampa, brons och mässing, mörkpatinerad stomme, ljusarmar i form av örnhuvuden, botten med växtornamentik, avslutande pinjekotte, höjd 68 cm
Slitage, smärre skador, takfäste med mindre komplettering och spår av el