Luta 1800-tal

Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal
Luta 1800-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LUTA, 1800-tal, Hedbom, Stockholm, ca 95x30 cm

Ingår i temaauktion: Olof Hellström och Elisabet Hermodssons konstnärshem

PROVENIENS: August Strindberg ska enl. uppgift gett lutan till Kristian Bernard Hellström (1863-1947), xylograf och fotograf, som betalning för en fotografering (runt 1910)

Bruks- och åldersrelaterat slitage, trasiga delar

871600

2021-02-08