Bestick silver 17/1800-tal
2021-02-05
871522
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BESTICK, 10 dlr, silver, bestående av soppslev samt såsslev med träskaft, längd 43 resp 20, matskedar, fiolsked, otydliga stämplar, senapssked, längd 10,5 cm, strösked, 1790, vikt (exkl slevar med trähandtag) 219 g
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
Tespindel med löst handtag, såsslev med lagning, bristning