Supkopp, 1700-talets mitt

Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt
Supkopp, 1700-talets mitt

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SUPKOPP, 1700-talets mitt, Sverige, glas, konisk form, kasad dekor av växtornamentik och tornspiror inom oval, höjd 7 cm

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

LITTERATUR: Heribert Seitz: Äldre svenska glas, Stockholm 1936, plansch 41 d, jämför supkopp

870256

2021-02-28