Flintlåsgevär för jakt
2021-01-28
869618
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
FLINTLÅSGEVÄR, möligen ryskt, 1700-talets slut med utbytta samt senare delar, kaliber ca 17mm, 128 cm oktagonal pipa, låset med kyrillisk text, dekorerad och nätskuren halvstock med stålbeslag och rembyglar, total längd ca 166 cm
Skador, reparationer samt nya delar, håller ej i uppspännt läge