Eames, "Lounge chair with Ottoman"

Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,
Eames,

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj och fotpall, Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn, höjd 74, pallens höjd 40 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2009, nr 181

Bruksslitage, spricka vid ett fäste i sitsen samt förstärkt under

869351

2021-02-28