Ljusstakar tenn rokoko Stockholm

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SAMUEL MARNEL, ljusstakar, 1 par, (verksam Stockholm 1748-75), rokoko, en med årsbokstav för 1756, höjd 18,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Monogram på livet, lagningar, slitage

867041

2021-01-24