Nålhus emalj 1700-tal
2021-01-24
866571
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NÅLHUS, emalj, 1700-tal, sannolikt med silverfattning, höjd 9,5 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Smärre slitage