Speglar, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

45 000 SEK

SPEGLAR, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön bevingat krön med pärla i strålglans, dekor av akantus, rocailler och voluter, pikerad botten, ramen med graverad dekor, nedre sargen med rocailler och blomsterkvistar, kvicksilver- och silverfolierade glas, 141 x 54 cm, lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar

Lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar

866510

2021-02-28