Tallrikar 3 st Kina famille rose
2021-01-24
866502
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, dekor av blommor samt figurer, diameter ca 23 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Enstaka nagg, krackelyr samt tallriken med figurer med trådspricka