Spegel, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall möjligtvis i original, krönt av bandrosett, dekor av akantusfleurong, växtornamentik och ymninghetsskålar, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med växtornamentik, fasettslipade silverfolierade glas, 155 x 63 cm

Smärre dekorskador och lagningar, ställvisa bättringar, krönrosetten ej ursprunglig

865518

2021-02-28