Tumlare stop
2021-01-24
863270
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TUMLARE, MINIATYRKANNA, BÄGARE, 4 dlr, silver, bestående av: tumlare, ciselerad dekor, 1794, bägare på genombruten fot, höjd 11,2 cm, 1814, punschbägare, (saknar årtalsindex), 1800-tal, miniatyrkanna, höjd 5 cm,stämplad 800, tidigt 1900-tal, vikt ca 101 g
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Punschbägare med bristning, bucklor, patina förekommer