Armring
2021-01-24
862781
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ARMRING, BROSCH, 1800-talets slut, motiv med hjort, originaletui medföljer, armringens inre diameter ca 5,5 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Ett horn av på hjorten på armringen, slitage på etuiet