Bronsvas
2021-01-05
859123
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BRONSVAS, Kina, patinerad brons med emaljinläggningar, med tecken i botten, höjd ca 30,5 cm
Beläggningen i botten är som en del av då rådande censur påförd under kulturrevolutionen i Kina
Proveniens: Jan Wirgins samlingar
Ingår i temaauktionen En samling med Orientalika
Slitage, löst påförd massa i botten