Sven Markelius Orkesterstolen
Klubbat för:
4 600 SEK
1 500 SEK
SVEN MARKELIUS, stolar, 6 st, "Orkesterstolen", för Bodafors, 1900-talets andra hälft, stapelbara, sitthöjd ca 45 cm
Modellen formgiven 1932 för Helsingborgs konserthus. Svenska möbelfabrikerna, Bodafors. Funktionalism. Lackerad stomme av massiv björk. Sitts och ryggbricka i plywood. Enligt Dan Gordon, 2014, i boken "Svenska stolar och deras formgivare", sid 86, är detta den första stapelbara stolen som gjordes i Sverige.
PROVENIENS: Polishuset, Stockholm
Slitage, ryggbrickor med repor samt sprickor, en stol med smärre brännskada
858711
2020-12-24