Ljuskrona Empire
2020-12-17
854637
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
LJUSKRONA, stomme i mässing, 1800-talets första hälft, empire, för 12 ljus, ljusarmar i form av delfiner, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 107, diameter 85 cm
PROVENIENS: Inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm på 1970-talet
Vissa prismor/delar senare, en lös del medföljer