Örhängen 1 par 14 k guld onyx rosenstenar
2020-12-20
853770
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14 k guld, 1800-talets andra hälft, troligen Ryssland, onyx, 14 rosenslipade diamanter, onyxens baksidor med genombruten dekor, rysk fattning, höjd 3,9 cm, vikt 8,2 g
Urval high-end juveler
Onyx med nagg, diamanter med hack förekommer, små tennlödningar