Hänge guld och silver 1800-tal
2020-12-20
853768
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 35 000 SEK |
HÄNGE, guld och silver, 1800-talets andra hälft, i form av stjärna, dekor av totalt 77 diamanter med gammalslipning samt några mindre med åttkantslipning, totalt ca 3,00 ct varav centersten ca 0,60-0,65 ct, med krans av koboltblå emalj, höjd inkl ögla ca 3,9 cm, mått ca 3x3 cm, totalvikt ca 9,8 g
Urval high-end juveler
Ögla senare