5 kopparstick 17-1900-tal
2020-12-26
852359
| Klubbat belopp | 450 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
KOPPARSTICK, 5 dlr, bestående av,
Charles Theodore Middleton, ´The Ostiacks´, ur bok ´Complete System of Geography´, 1778,
Osignerad, soldater med hästar och hundar, ca 1750,
Bernard Picart (1673-1733), vid Kristi grav, efter Salvatore Rosa (1615-1673),
Petit Courrier des Dames, Journal des Modes, ca 1855, handkolorerad etsning ur tidsskrift,
Rembrandt Harmensz van Rijn (1606-1669), etsning, senare avdrag från originalplåt, utfört av Theo Beerendonk (ordf i Rembrandt House, Amsterdam) ca 1965, signerad i blyerts av Beerendonk,