Josef Ekberg "Sgraffito" vas
Klubbat för:
2 400 SEK
2 500 SEK
JOSEF EKBERG, "Sgraffito", vas, stengods, Gustafsberg, 1918, reliefdekor av blommor i blått mot turkos fond, signerad "Gustafsberg 1918 J Ekberg", höjd ca 33 cm.
Spricka, ifyllda glasyrbortfall, i övrigt bruksslitage.
851419
2020-12-14