Spegel, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
14 500 SEK
15 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall möjligtvis i original, krönt av bandrosett, dekor av akantusfleurong, växtornamentik och ymninghetsskålar, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med växtornamentik, fasettslipade silverfolierade glas, 155 x 63 cm
Smärre dekorskador och lagningar, ställvisa bättringar, krönrosetten ej ursprunglig
850944
2020-12-20