Moraklocka
Klubbat för:
6 800 SEK
2 000 SEK
GOLVUR, Mora, 1700-talets andra hälft, senare bemålat sannolikt kring 1800-talet andra hälft, urtavlan med initialer, medföljer 2 lod, höjd ca 220 cm
Senare bemålat, sannolikt senare kompletterat krön, bruks och åldersrelaterat slitage i form av flagnad färg och stötmärken, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
849760
2020-12-09