Hänge guld smaragd briljanter
2020-12-08
845383
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 45 000 SEK |
HÄNGE, 18 k guld, droppformad, cabochonslipad smaragd 128,00 ct, 34 briljanter totalt 4,40 ct, höjd 5,5 cm, vikt 51,3 g, uppgifter enligt medföljande certifikat av gemmolog Peter Rateitschak, Göteborg 1994
Flertalet av diamanternas kuletter med skador, smaragdens yta med sprickor och repor