Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SNUSFLASKOR (8) Kina, 1900-tal, samtliga i glas med insidesmålning, en med överfång, motiv med djur, landskap samt figurer, locken (mestadels senare) i jade (nefrit), korall, agat, glas samt plast, höjd mellan ca 4,7-7,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Endast 1 med spatel, 1 med avbruten spatel, den i överfång med locket helt löst, slitage på locken

843750

2020-11-28