Strösockerskål, silver
2020-12-19
842973
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
STRÖSOCKERSKÅL, silver, empire, av Daniel Hallman, Stockholm 1818, rund godronnerad skål uppburen av tre ben i form av gripar, lock med krönande delfin, tre kulfötter, både lock och skål stämplade samt även stämpel under foten, vikt 672 gram, höjd 28 cm, medföljande strösked av Johan Henrik Lampa, Stockholm omkring 1820 (otydligt index), modell Franska Liljan
Smärre slitage