Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SNUSFLASKOR (4) Kina, 1900-tal, samtliga i agat varav några i skuggagat, 3 med reliefdekor med bl a fåglar och växter, 1 med naturligt använda nivåskillnader i stenen, locken (metdels senare) i amestist, korall samt glas, höjd mellan ca 5,5-8,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Några med tejpade spatlar, slitage på locken

842846

2020-11-28