Ningxia matta
2020-11-15
839929
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
NINGXIA, tempelsittmatta, 3 rutor, 1900-talets första hälft, lugg och varp i ull, inslag i bomull, mittmedaljong med shoutecken och pioner, blombrokader, pioner med pionrankor, ca 199x70 cm
Ingår i temaauktionen "Orientmattor från butiken Bocca Tigris"
Antikaffären Bocca Tigris, inriktad på orientaliska mattor, samt andra orientaliska och etnografiska föremål, butiken låg på Kungsholmen under åren 1983-2017, inköpen skedde oftast på plats i Asien och alltid med respekt för objektens ursprung
Smärre slitage