Textilier Indonesien
2020-11-13
839526
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
IKAT, SUMBA, (2) Indonesien, 1920/30-tal, avbildar olika mytologiska fabeldjur som liknar hästar, sköldpaddor, drakar m m, handspunnet garn i bomull och enbart naturfärger, ca 245x80 cm
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Bruks och åldersrelaterat slitage, ställvis har sömmen i mitten släppt något