Bönbok
2020-11-13
839395
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BÖNBOK, tidigt 1900-tal, skrivet på Pali med en äldre engelsk översättning på pärmarnas insidor, pärmarna med lackarbete på trä, detalj i delvis förgylld brons, ca 6,5x50 cm
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Bruks- och åldersrelaterat slitage