Buddha
2020-11-13
839269
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
BUDDHA, 1700/1800-tal, Shanprovinsen, Burma, sittande i Vajrasana med händerna i Bhumispasra mudra, bemålat och förgyllt trä, höjd ca 39 cm
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Baksidan med bortfall av trä, bruks och åldersrelaterat slitage